Međunarodni dan akreditacije 2014
Dan akreditacije9. juna 2014. godine obeležava se Međunarodni dan akreditacije na globalnom nivou, kao datum koji su zajednički ustanovili Međunarodni forum za akreditaciju (International Accreditation Forum - IAF) i Međunarodna organizacija za akreditaciju laboratorija (International Laboratory Accreditation Cooperation - ILAC), kako bi javnost bila bolje informisana o značaju akreditacije.
Ovogodišnjom temom Međunarodnog dana akreditacije „Akreditacija nam omogućava bezbedno snabdevanje energijom“ se naglašava značaj uloge akreditacije, kao i potreba za smanjenjem emisije gasova i potreba za uvođenjem mera u oblasti energetske efikasnosti. Ove godine se ističe potreba da vlade i privatni sektor iznađu načina da obezbede veće količine energije za veći broj ljudi, a da u isto vreme dođe do smanjenja emisije gasova staklene bašte i zagađenja.
Kao i prethodnih godina, ovaj dan će se slaviti širom sveta kako bi se ukazalo na značaj akreditacije.
Zajednička izjava predsedavajućih ILAC-a i IAF-a
Akreditacija nam omogućava bezbedno snabdevanje energijom
Proslava Međunarodnog dana akreditacije će se održati 9. juna 2014. godine, a ove godine naglasak je na značaju uloge akreditacije kada je reč o bezbednom snabdevanju energijom. Snabdevanje energijom podrazumeva zadovoljenje potreba celog sveta, a da to nema negativan uticaj na buduće generacije.
Pre svega, potrebno je videti koliki je značaj snabdevanja energijom. Potreba za energijom za obavljanje svakodnevnih zadataka i aktivnosti se često zanemaruje. Naše društvo je postalo veoma zavisno od pogodnosti i luksuza koje imamo zahvaljujući eksploataciji energije. Takođe, broj domaćinstava i preduzeća, koji koriste energiju, i dalje raste zbog sve veće industrijalizacije.
Budući da postoji sve veća potreba za korišćenjem energije, potrebno je unaprediti metode eksploatacije, skladištenja i razmene energije. Na odgovornim licima je iz tog razloga veliki pritisak budući da moraju odmah da primene ove metode. To znači da je u interesu većine nas da se potvrdi bezbednost ovih metoda. Zakonodavci imaju zadatak da omoguće snabdevanje energije na efikasan način, kao i bezbednost krajnjih korisnika. Ovo se, u određenoj meri, postiže uvođenjem obavezne akreditacije laboratorija, kontrolnih i sertifikacionih tela.
Tačnije, posao laboratorija je da utvrde performanse uređaja koji se koriste za eksploataciju, kao i onih uređaja koji se koriste periodično u slučaju rasipanja energije i monitoringa tradicionalnih izvora energije i obnovljivih izvora energije.
Ispitivanjem, koje se sprovodi u laboratorijama, se proverava čistoća i kvalitet goriva. Ovo je od suštinskog značaja kod novih tehnologija u oblasti energije vode (talasi) i vetra ili solarne energije.
Kontrola bezbednosti se sprovodi na velikom broju postrojenja počev od elektrana na ugalj do nuklearnih postrojenja i turbina na vetar. Sertifikacijom preduzeća, koja se bave snabdevanjem energije, se potvrđuje da su njihovi procesi i procedure odgovarajući, kao i da poseduju odgovarajuću kompetentnost kada je reč o zaštiti životne sredine. Tako sertifikacija u skladu sa standardom ISO 50001 može da pomogne preduzećima da unaprede svoje performanse kada je reč o energiji i da uvide kako bi mogla da smanje potrošnju energije.
Akreditacija laboratorija, kontrolnih i sertifikacionih tela je ta koja uliva poverenje potrošačima, preduzećima, vladama i zakonodavcima. Potrošači i preduzeća mogu, zahvaljujući standardizaciji i akreditaciji, da budu sigurni da kupuju kvalitetne i bezbedne proizvode koji zadovoljavaju ciljeve definisane za energetsku efikasnost.
Kako da se ove aktivnosti sprovode na efikasan način? Kako da znamo šta je ispravno, a šta nije? Ispitivanjem, kontrolisanjem i sertifikacijom se obezbeđuje postojanje jasne granice između metodologija i aktivnosti koji su ispravni i onih koji to nisu sa aspekta snabdevanja energijom. Akreditacijom organizacija, koje obavljaju ove poslove, se obezbeđuje doslednost i pouzdanost, a samim tim se postiže da i industrija uvažava potrebe potrošača i štiti životnu sredinu.
Laboratorije, kontrolna i sertifikaciona tela, koje akredituju članovi ILAC-a i/ili IAF-a, imaju korist od akreditacije budući da se tokom postupka akreditacije sve detaljno proverava. Nakon potpisivanja multilateralnih sporazuma ILAC-a i IAF-a o međusobnom priznavanju akreditacije priznaje se ekvivalentnost sistema akreditacije akreditacionih tela potpisnika pomenutih sporazuma. Barijere u trgovini se smanjuju kroz napore i aktivnosti koje proizilaze iz pomenutih sporazuma budući da se stvara poverenje u finalni proizvod. Rezultati ispitivanja, kontrolisanja i sertifikacije ulivaju poverenje potrošačima i zakonodavcima da su proizvodi, koji se plasiraju na različita tržišta, bezbedni. Upravo zbog potvrđene ekvivalentnosti sistema akreditacije proizvođači ispituju proizvod samo jednom kada izvoze proizvod u druge države.
Glavni događaji, medijske kampanje, kao i radionice i seminari će se dešavati uporedo sa proslavom Međunarodnog dana akreditacije u preko 90 zemalja kako bi javnost bila upoznata sa značajem akreditacije kada je reč o snabdevanju energijom. Ukoliko želite da saznate nešto više, molimo vas da kontaktirate svoje akreditaciono telo.
Pete Unger i Randy Dougherty, predsedavajući ILAC-a i IAF-a
Sve detaljnije informacije potražite na https://ilac.org, a brošuru, izrađenu u čast proslave Međunarodnog dana akreditacije 2014, možete preuzeti na https://www.ilac.org/documents/WAD-2014/WAD-Brochure2014-Screen.pdf.
Takođe, možete da pogledate i prateći promotivni film (sa prevodom na srpski jezik "Captions/Serbian") na sledećoj adresi http://www.youtube.com/user/IAFandILAC.