Међународни дан акредитације 2014
Дан акредитације9. јуна 2014. године обележава се Међународни дан акредитације на глобалном нивоу, као датум који су заједнички установили Међународни форум за акредитацију (International Accreditation Forum - IAF) и Међународна организација за акредитацију лабораторија (International Laboratory Accreditation Cooperation - ILAC), како би јавност била боље информисана о значају акредитације.
Овогодишњом темом Међународног дана акредитације „Акредитација нам омогућава безбедно снабдевање енергијом“ се наглашава значај улоге акредитације, као и потреба за смањењем емисије гасова и потреба за увођењем мера у области енергетске ефикасности. Ове године се истиче потреба да владе и приватни сектор изнађу начина да обезбеде веће количине енергије за већи број људи, а да у исто време дође до смањења емисије гасова стаклене баште и загађења.
Као и претходних година, овај дан ће се славити широм света како би се указало на значај акредитације.
Заједничка изјава председавајућих ILAC-а и IAF-а
Акредитација нам омогућава безбедно снабдевање енергијом
Прослава Међународног дана акредитације ће се одржати 9. јуна 2014. године, а ове године нагласак је на значају улоге акредитације када је реч о безбедном снабдевању енергијом. Снабдевање енергијом подразумева задовољење потреба целог света, а да то нема негативан утицај на будуће генерације.
Пре свега, потребно је видети колики је значај снабдевања енергијом. Потреба за енергијом за обављање свакодневних задатака и активности се често занемарује. Наше друштво је постало веома зависно од погодности и луксуза које имамо захваљујући експлоатацији енергије. Такође, број домаћинстава и предузећа, који користе енергију, и даље расте због све веће индустријализације.
Будући да постоји све већа потреба за коришћењем енергије, потребно је унапредити методе експлоатације, складиштења и размене енергије. На одговорним лицима је из тог разлога велики притисак будући да морају одмах да примене ове методе. То значи да је у интересу већине нас да се потврди безбедност ових метода. Законодавци имају задатак да омогуће снабдевање енергије на ефикасан начин, као и безбедност крајњих корисника. Ово се, у одређеној мери, постиже увођењем обавезне акредитације лабораторија, контролних и сертификационих тела.
Тачније, посао лабораторија је да утврде перформансе уређаја који се користе за експлоатацију, као и оних уређаја који се користе периодично у случају расипања енергије и мониторинга традиционалних извора енергије и обновљивих извора енергије.
Испитивањем, које се спроводи у лабораторијама, се проверава чистоћа и квалитет горива. Ово је од суштинског значаја код нових технологија у области енергије воде (таласи) и ветра или соларне енергије.
Контрола безбедности се спроводи на великом броју постројења почев од електрана на угаљ до нуклеарних постројења и турбина на ветар. Сертификацијом предузећа, која се баве снабдевањем енергије, се потврђује да су њихови процеси и процедуре одговарајући, као и да поседују одговарајућу компетентност када је реч о заштити животне средине. Тако сертификација у складу са стандардом ISO 50001 може да помогне предузећима да унапреде своје перформансе када је реч о енергији и да увиде како би могла да смање потрошњу енергије.
Акредитација лабораторија, контролних и сертификационих тела је та која улива поверење потрошачима, предузећима, владама и законодавцима. Потрошачи и предузећа могу, захваљујући стандардизацији и акредитацији, да буду сигурни да купују квалитетне и безбедне производе који задовољавају циљеве дефинисане за енергетску ефикасност.
Како да се ове активности спроводе на ефикасан начин? Како да знамо шта је исправно, а шта није? Испитивањем, контролисањем и сертификацијом се обезбеђује постојање јасне границе између методологија и активности који су исправни и оних који то нису са аспекта снабдевања енергијом. Акредитацијом организација, које обављају ове послове, се обезбеђује доследност и поузданост, а самим тим се постиже да и индустрија уважава потребе потрошача и штити животну средину.
Лабораторије, контролна и сертификациона тела, које акредитују чланови ILAC-а и/или IAF-а, имају корист од акредитације будући да се током поступка акредитације све детаљно проверава. Након потписивања мултилатералних споразума ILAC-а и IAF-а о међусобном признавању акредитације признаје се еквивалентност система акредитације акредитационих тела потписника поменутих споразума. Баријере у трговини се смањују кроз напоре и активности које произилазе из поменутих споразума будући да се ствара поверење у финални производ. Резултати испитивања, контролисања и сертификације уливају поверење потрошачима и законодавцима да су производи, који се пласирају на различита тржишта, безбедни. Управо због потврђене еквивалентности система акредитације произвођачи испитују производ само једном када извозе производ у друге државе.
Главни догађаји, медијске кампање, као и радионице и семинари ће се дешавати упоредо са прославом Међународног дана акредитације у преко 90 земаља како би јавност била упозната са значајем акредитације када је реч о снабдевању енергијом. Уколико желите да сазнате нешто више, молимо вас да контактирате своје акредитационо тело.
Pete Unger и Rаndy Dougherty, председавајући ILAC-а и IAF-а
Све детаљније информације потражите на https://ilac.org, a брошуру, израђену у част прославе Међународног дана акредитације 2014, можете преузети на https://www.ilac.org/documents/WAD-2014/WAD-Brochure2014-Screen.pdf.
Такође, можете да погледате и пратећи промотивни филм (са преводом на српски језик "Captions/Serbian") на следећој адреси http://www.youtube.com/user/IAFandILAC.