Navigacija

Zaštita od atmosferskog pražnjenja – značaj standardizacije

OpšteObaveštenja

S obzirom na sve učestalije klimatske promene i ekstremne vremenske uslove koji su postali deo naše svakodnevice, Institut za standardizaciju Srbije (ISS) naglašava važnost adekvatne zaštite od atmosferskog pražnjenja. U vreme kada se često govori o snažnim olujama, poplavama i sušama, važno je podsetiti da ne postoje uređaji ili metode koji mogu značajno da modifikuju prirodne vremenske fenomene kako bi se sprečila atmosferska pražnjenja. Zaštita objekata od atmosferskog pražnjenja obuhvata ne samo samu konstrukciju, već i njihove sadržaje, instalacije i ljude.

Posledice atmosferskog pražnjenja mogu biti katastrofalne: fizička oštećenja objekata, trajne povrede i gubitak života, kao i otkazivanje električnih i elektronskih sistema. ISS prati najnovije međunarodne i evropske standarde i usvaja ih kao nacionalne, kako bi obezbedio maksimalnu sigurnost i zaštitu u našoj zemlji.

Postoje brojni međunarodni, evropski i nacionalni standardi drugih zemalja čijom se primenom obezbeđuju najviši kvalitet materijala, najbolje prakse ugradnje, a samim tim i bezbednost objekata. Prilikom projektovanja i ugradnje sistema za zaštitu od atmosferskog pražnjenja, izvođači moraju da primenjuju standarde iz ove oblasti ukoliko žele da budu u skladu sa najsavremenijim tehnikama. Takođe, moraju i da se upoznaju sa sadržajem najnovijih standarda iz ove oblasti. U Evropi sve zemlje u potpunosti usvajaju evropske standarde na nacionalnom nivou, i to ne samo u oblasti zaštite od atmosferskog pražnjenja. Stoga se dodatne informacije pružaju u formi nacionalnih priloga. Ovi prilozi nisu u suprotnosti sa standardom, već su samo informativni sa pravnog stanovišta. S obzirom na to da ove priloge pripremaju različiti stručnjaci, prilikom izrade se razmatraju različiti naučni aspekti, kao i aspekti koji se odnose na projektovanje, ugradnju i kontrolu sistema za zaštitu od atmosferskog pražnjenja.

ISS, kao jedino nacionalno telo za standarde u Republici Srbiji, redovno prati rad međunarodnih i evropskih tehničkih komiteta, tako da su svi relevantni standardi iz oblasti zaštite od atmosferskog pražnjenja usvojeni kao nacionalni standardi. Na ovaj način, standardizacija u našoj zemlji usklađuje se sa najnovijim globalnim trendovima i praksama. Pored preuzimanja evropskih i međunarodnih standarda, Institut je takođe razvio i izvorne nacionalne standarde iz ove oblasti koji dodatno razmatrju specifične potrebe i uslove koji postoje u našoj zemlji.

Zaštita od atmosferskog pražnjenja za komercijalne i industrijske objekte je obavezna prema nacionalnim pravilnicima Republike Srbije. Zbog tradicije i lakše primene, u našoj regulativi zadržani su mnogi termini, npr. gromobranska instalacija, udar groma i sl. Najpravilniji je termin „atmosfersko pražnjenje”, jer se pojam „grom” odnosi na zvučni, a „munja” na svetlosni efekat atmosferskog pražnjenja. Na teritoriji Republike Srbije postoji velika zainteresovanost za primenu standarda iz oblasti zaštite od atmosferskog pražnjenja. Razlog je prvenstveno zaštita ljudi, dobara i objekata, odnosno sprečavanje pojave gubitaka – ljudskih i materijalnih, usled posledica atmosferskog pražnjenja. Primenom zahteva standarda iz ove oblasti u projektovanju, postavljanju i ispitivanju sistema zaštite, moguće je sprečiti gubitke u najvećoj mogućoj meri.

ISS je osim pojedinačnih izdanja svakog standarda, pripremljeni materijal priredio u obliku zbirke, kako bi i na taj način omogućio širu upotrebu ovih standarda u praksi. Veliki broj stručnjaka koji se bave ovom oblašću i značaj ove oblasti bili su motiv da se kao srpski standardi i srodni dokumenti preuzmu najnoviji standardi i srodni dokumenti koje je objavio Evropski komitet za standardizaciju u oblasti elektrotehnike (CENELEC). Pored toga, podsticaj su predstavljali i zahtevi različitih strukovnih udruženja i zakonodavnih tela da ovi standardi budu objavljeni na srpskom jeziku, čime bi se obezbedila njihova masovnija, lakša i tačnija primena u praksi.

Prvu knjigu zbirke čine standardi na osnovu kojih se projektuju, izvode i održavaju instalacije i sistemi za zaštitu od atmosferskog pražnjenja. Zbirka je namenjena projektantima i izvođačima radova, kao i organizacijama koje proveravaju i ispituju instalacije i sisteme za zaštitu od atmosferskog pražnjenja: 

  • SRPS N.B4.803:2017-Gromobranske instalacije – Određivanje nivoa zaštite – Utvrđivanje prosečnog broja dana sa grmljavinom – Izokeraunička karta Srbije;
  • SRPS CLC/TR 50469:2017- Sistemi zaštite od atmosferskog pražnjenja – Simboli;
  • SRPS EN 62305-1:2016 - Zaštita od atmosferskog pražnjenja – Deo 1: Opšti principi;
  • SRPS EN 62305-2:2017 - Zaštita od atmosferskog pražnjenja – Deo 2: Upravljanje rizikom;
  • SRPS EN 62305-3:2017 - Zaštita od atmosferskog pražnjenja – Deo 3: Fizičko oštećenje objekata i opasnost po život;
  • SRPS EN 62305-4:2017 - Zaštita od atmosferskog pražnjenja – Deo 4: Električni i elektronski sistemi u objektima.

Više o ovome možete pročitati OVDE

Slike

  • /uploads/attachment/vest/960/StockCake-Stormy_Forest_Sky_1721048293.jpg