Заштита од атмосферског пражњења – значај стандардизације
ОпштеОбавештењаС обзиром на све учесталије климатске промене и екстремне временске услове који су постали део наше свакодневице, Институт за стандардизацију Србије (ИСС) наглашава важност адекватне заштите од атмосферског пражњења. У време када се често говори о снажним олујама, поплавама и сушама, важно је подсетити да не постоје уређаји или методе који могу значајно да модификују природне временске феномене како би се спречила атмосферска пражњења. Заштита објеката од атмосферског пражњења обухвата не само саму конструкцију, већ и њихове садржаје, инсталације и људе.
Последице атмосферског пражњења могу бити катастрофалне: физичка оштећења објеката, трајне повреде и губитак живота, као и отказивање електричних и електронских система. ИСС прати најновије међународне и европске стандарде и усваја их као националне, како би обезбедио максималну сигурност и заштиту у нашој земљи.
Постоје бројни међународни, европски и национални стандарди других земаља чијом се применом обезбеђују највиши квалитет материјала, најбоље праксе уградње, а самим тим и безбедност објеката. Приликом пројектовања и уградње система за заштиту од атмосферског пражњења, извођачи морају да примењују стандарде из ове области уколико желе да буду у складу са најсавременијим техникама. Такође, морају и да се упознају са садржајем најновијих стандарда из ове области. У Европи све земље у потпуности усвајају европске стандарде на националном нивоу, и то не само у области заштите од атмосферског пражњења. Стога се додатне информације пружају у форми националних прилога. Ови прилози нису у супротности са стандардом, већ су само информативни са правног становишта. С обзиром на то да ове прилоге припремају различити стручњаци, приликом израде се разматрају различити научни аспекти, као и аспекти који се односе на пројектовање, уградњу и контролу система за заштиту од атмосферског пражњења.
ИСС, као једино национално тело за стандарде у Републици Србији, редовно прати рад међународних и европских техничких комитета, тако да су сви релевантни стандарди из области заштите од атмосферског пражњења усвојени као национални стандарди. На овај начин, стандардизација у нашој земљи усклађује се са најновијим глобалним трендовима и праксама. Поред преузимања европских и међународних стандарда, Институт је такође развио и изворне националне стандарде из ове области који додатно разматрју специфичне потребе и услове који постоје у нашој земљи.
Заштита од атмосферског пражњења за комерцијалне и индустријске објекте је обавезна према националним правилницима Републике Србије. Због традиције и лакше примене, у нашој регулативи задржани су многи термини, нпр. громобранска инсталација, удар грома и сл. Најправилнији је термин „атмосферско пражњење”, јер се појам „гром” односи на звучни, а „муња” на светлосни ефекат атмосферског пражњења. На територији Републике Србије постоји велика заинтересованост за примену стандарда из области заштите од атмосферског пражњења. Разлог је првенствено заштита људи, добара и објеката, односно спречавање појаве губитака – људских и материјалних, услед последица атмосферског пражњења. Применом захтева стандарда из ове области у пројектовању, постављању и испитивању система заштите, могуће је спречити губитке у највећој могућој мери.
ИСС је осим појединачних издања сваког стандарда, припремљени материјал приредио у облику збирке, како би и на тај начин омогућио ширу употребу ових стандарда у пракси. Велики број стручњака који се баве овом облашћу и значај ове области били су мотив да се као српски стандарди и сродни документи преузму најновији стандарди и сродни документи које је објавио Европски комитет за стандардизацију у области електротехнике (CENELEC). Поред тога, подстицај су представљали и захтеви различитих струковних удружења и законодавних тела да ови стандарди буду објављени на српском језику, чиме би се обезбедила њихова масовнија, лакша и тачнија примена у пракси.
Прву књигу збирке чине стандарди на основу којих се пројектују, изводе и одржавају инсталације и системи за заштиту од атмосферског пражњења. Збирка је намењена пројектантима и извођачима радова, као и организацијама које проверавају и испитују инсталације и системе за заштиту од атмосферског пражњења:
- SRPS N.B4.803:2017-Громобранске инсталације – Одређивање нивоа заштите – Утврђивање просечног броја дана са грмљавином – Изокерауничка карта Србије;
- SRPS CLC/TR 50469:2017- Системи заштите од атмосферског пражњења – Симболи;
- SRPS EN 62305-1:2016 - Заштита од атмосферског пражњења – Део 1: Општи принципи;
- SRPS EN 62305-2:2017 - Заштита од атмосферског пражњења – Део 2: Управљање ризиком;
- SRPS EN 62305-3:2017 - Заштита од атмосферског пражњења – Део 3: Физичко оштећење објеката и опасност по живот;
- SRPS EN 62305-4:2017 - Заштита од атмосферског пражњења – Део 4: Електрични и електронски системи у објектима.
Више о овоме можете прочитати ОВДЕ