Digitalna transformacija akreditacionih tela
OpšteObaveštenjaPromocijaSaradnjaU Privrednoj komori Srbije, 5. i 6. novembra, održan je događaj pod nazivom „Strengthening Competence in Relation to New Technologies: Digital Transformation of Accreditation Bodies“ u organizaciji Akreditacionog tela Srbije uz podršku Open Regional Funds – Foreign Trade (ORF FT) EU4Business: Fostering the Common Regional Market through quality infrastructure and e-commerce.
Ovaj dvodnevni događaj organizovan je sa ciljem jačanja kapaciteta akreditacionih tela u vezi sa novim tehnologijama, a posebno kroz digitalnu transformaciju.
Direktor ATS-a, mr Dragan Pušara otvorio je ovaj skup na kome su svi učesnici imali priliku da se upoznaju sa iskustvima u oblasti digitalizacije akreditacionih tela Republika Litvanije, Letonije, Estonije, Savezne Republike Nemačke kao i akreditacionih tela iz regiona.
Pored predstavnika akreditacionih tela zemalja članica CEFTA, događaj je okupio i važne goste koji igraju ključnu ulogu u unapređenju našeg rada. Na naše veliko zadovoljstvo, gostima skupa obratili su se:
- ispred Ministarstva privrede Republike Srbije, Nikola Vitas, pomoćnik ministra privrede;
- ispred EC, Jerome Benausse (onlajn);
- ispred GIZ-a, Daniela Funke, direktorka GIZ-a u Srbiji i Tanja Bošković, rukovodilac projekta u GIZ -u;
- ispred CEFTA, Olivera Ceni Bardiqi, predstavnica CEFTA Sekretarijata u Briselu (onlajn);
- ispred Izvršnog odbora EA, Roeland Nieweboer, izvršni direktor RvA (onlajn).
S obzirom na ugled i dostignuća akreditacionog tela Nemačke u oblasti digitalizacije, DakkS je prepoznat kao jedan od ključnih partnera u digitalnoj transformaciji kao i u digitalnoj transformaciji drugih regionalnih akreditacionih tela. S toga, pripala nam je posebna čast i zadovoljstvo da ugostimo Dr. Stephan Finke, izvršnog direktora DakkS-a koji je na ovom događaju govorio o digitalnom simbolu akreditacije kao sastavnom delu pouzdanih međunarodnih lanaca dokaza.
Svečani deo ovog događaja pripao je ceremoniji potpisivanja Memoranduma o razumevanju (MoU), simbolično nazvanog „Balkan-Baltik“, sa ciljem da dodatno unapredimo međusobnu saradnju sa akreditacionim telima Litvanije i Letonije.
O digitalnoj transformaciji akreditacionih tela baltičkih zemalja govorile su:
- ispred akreditacionog tela Letonije, Gundega Jaunbērziņa-Beitika, direktorka LATAK-a,
- ispred akreditacionog tela Litvanije, Dalia Baležentė, direktorka LA i
- ispred akreditacionog tela Estonije, Eire Endrekson, direktorka EAK-a.
Tokom drugog dana ovog događaja, predstavnici ATS-a prezentovali su digitalnu transformaciju ATS-a:
- Lista kodova formiranih od strane multidisciplinarnog tima eksperata čiji rad podržava tim eksperata koji podržava GIZ u okviru projekta: Open Regional Fund for Southeast Europe – Foreign Trade;
- Harmonizacija i standardizacija obima akreditacije – pilot ATS;
- Modul „Prijava za akreditaciju“;
- „Chatbot for FAQ“.
Svim učesnicima projekta omogućeno je da kroz panel diskusiju govore o izazovima sa kojima su se susretali tokom digitalne transformacije svojih akreditacionih tela. Takođe su imali priliku da steknu znanje o najboljim praksama i dugoročnim prednostima digitalnih akreditacionih procesa koje su sprovela druga nacionalna akreditaciona tela iz zemalja članica EU.
Zahvaljujemo se svim učesnicima i partnerima na značajnom doprinosu uspešnom održavanju događaja „Strengthening Competence in Relation to New Technologies: Digital Transformation of Accreditation Bodies“. Ovaj dvodnevni skup, koji je omogućio razmenu iskustava i najboljih praksi u digitalizaciji akreditacionih tela, bio je važan korak ka unapređenju i jačanju kapaciteta u našem regionu.
Zahvaljujemo se posebno predstavnicima akreditacionih tela Litvanije, Letonije, Estonije, Nemačke i zemalja regiona.