Дигитална трансформација акредитационих тела
ОпштеОбавештењаПромоцијаСарадњаУ Привредној комори Србије, 5. и 6. новембра, одржан је догађај под називом „Strengthening Competence in Relation to New Technologies: Digital Transformation of Accreditation Bodies“ у организацији Акредитационог тела Србије уз подршку Open Regional Funds – Foreign Trade (ORF FT) EU4Business: Fostering the Common Regional Market through quality infrastructure and e-commerce.
Овај дводневни догађај организован је са циљем јачања капацитета акредитационих тела у вези са новим технологијама, а посебно кроз дигиталну трансформацију.
Директор АТС-а, мр Драган Пушара отворио је овај скуп на коме су сви учесници имали прилику да се упознају са искуствима у области дигитализације акредитационих тела Република Литваније, Летоније, Естоније, Савезне Републике Немачке као и акредитационих тела из региона.
Поред представника акредитационих тела земаља чланица CEFTA, догађај је окупио и важне госте који играју кључну улогу у унапређењу нашег рада. На наше велико задовољство, гостима скупа обратили су се:
- испред Министарства привреде Републике Србије, Никола Витас, помоћник министра привреде;
- испред EC, Jerome Benausse (онлајн);
- испред GIZ-а, Daniela Funke, директорка GIZ-а у Србији и Тања Бошковић, руководилац пројекта у GIZ -у;
- испред CEFTA, Olivera Ceni Bardiqi, представница CEFTA Секретаријата у Бриселу (онлајн);
- испред Извршног одбора ЕА, Roeland Nieweboer, извршни директор RvA (онлајн).
С обзиром на углед и достигнућа акредитационог тела Немачке у области дигитализације, DakkS је препознат као један од кључних партнера у дигиталној трансформацији као и у дигиталној трансформацији других регионалних акредитационих тела. С тога, припала нам је посебна част и задовољство да угостимо Dr. Stephan Finke, извршног директора DakkS-а који је на овом догађају говорио о дигиталном симболу акредитације као саставном делу поузданих међународних ланаца доказа.
Свечани део овог догађаја припaо је церемонији потписивања Меморандума о разумевању (MoU), симболично названог „Балкан-Балтик“, са циљем да додатно унапредимо међусобну сарадњу са акредитационим телима Литваније и Летоније.
О дигиталној трансформацији акредитационих тела балтичких земаља говориле су:
- испред акредитационог тела Летоније, Gundega Jaunbērziņa-Beitika, директорка LATAK-а,
- испред акредитационог тела Литваније, Dalia Baležentė, директорка LA и
- испред акредитационог тела Естоније, Eire Endrekson, директорка ЕАК-а.
Током другог дана овог догађаја, представници АТС-а презентовали су дигиталну трансформацију АТС-а:
- Листа кодова формираних од стране мултидисциплинарног тима експерата чији рад подржава тим експерата који подржава GIZ у оквиру пројекта: Open Regional Fund for Southeast Europe – Foreign Trade;
- Хармонизација и стандардизација обима акредитације – пилот АТС;
- Модул „Пријава за акредитацију“;
- „Chatbot for FAQ“.
Свим учесницима пројекта омогућено је да кроз панел дискусију говоре о изазовима са којима су се сусретали током дигиталне трансформације својих акредитационих тела. Такође су имали прилику да стекну знање о најбољим праксама и дугорочним предностима дигиталних акредитационих процеса које су спровела друга национална акредитациона тела из земаља чланица ЕУ.
Захваљујемо се свим учесницима и партнерима на значајном доприносу успешном одржавању догађаја „Strengthening Competence in Relation to New Technologies: Digital Transformation of Accreditation Bodies“. Овај дводневни скуп, који је омогућио размену искустава и најбољих пракси у дигитализацији акредитационих тела, био је важан корак ка унапређењу и јачању капацитета у нашем региону.
Захваљујемо се посебно представницима акредитационих тела Литваније, Летоније, Естоније, Немачке и земаља региона.