Међународни дан акредитације 2015
Дан акредитацијеСваке године се 9. јуна обележава Међународни дан акредитације на глобалном нивоу, као датум који су заједнички установили Међународни форум за акредитацију (International Accreditation Forum - IAF) и Међународна организација за акредитацију лабораторија (International Laboratory Accreditation Cooperation - ILAC), како би јавност била боље информисана о значају акредитације.
Овогодишња тема Међународног дана акредитације „Акредитација олакшава пружање здравствене и социјалне заштите“ наглашава значај улоге акредитације у овој области како би се постигао висок степен квалитета пружених услуга у овој области. То значи да установе, које пружају здравствену и социјалну заштиту, могу да унапреде свој начин рада и тако омогуће пацијентима да имају више поверења у рад ових установа и да буду сигурни да се квалитет услуга, које пружају, стално унапређује.
Заједничка изјава председавајућих ILAC-а и IAF-а
Pete Unger и Rаndy Dougherty, председавајући ILAC-а и IAF-а
Акредитација олакшава пружање здравствене и социјалне заштите
Тема Међународног дана акредитације 2015 наглашава корист од акредитације при пружању здравствене и социјалне заштите.
Постизање високог степена квалитета услуга здравствене и социјалне заштите је данас један од највећих изазова који се с временом само усложњава узимајући у обзир пораст броја светске популације и продужен животни век. То су разлози због којих је потребно унапређивати систем здравствене и социјалне заштите како би он био што поузданији, безбеднији и ефикаснији.
Акредитација је кључна за постизање поменутог степена квалитета здравствене и социјалне заштите. Системи здравствене и социјалне заштите, као и други сектори, имају за циљ да услуге пружају на квалитетан начин како би се задовољиле економске и друштвене потребе, али и потребе у области заштите животне средине и тако постигли врхунски резултати.
Да би системи здравствене и социјалне заштите остваривали врхунске резултате, потребно је да у њих имају поверења сви - пацијенти, њихове породице, законодавци, као и установе које пружају услуге здравствене и социјалне заштите.
Улога акредитације у области здравствене и социјалне заштите је да омогући горе наведено будући да:
• се акредитацијом постиже да установе, које пружају здравствену заштиту, а које сертификују сертификациона тела у складу са захтевима стандарда којима се дефинишу захтеви за системе менаџмента било да је реч о стандарду ISO 9001, који омогућава да захтеви за квалитет буду у сваком тренутку задовољени, или о стандарду ISO 13485, којим се обезбеђује висок степен квалитета код набавке медицинских средстава, обављају своје активности у складу са глобално прихваћеним захтевима
• се акредитацијом медицинских лабораторија, која се додељује у складу са захтевима међународних стандарда као што је стандард EN ISO 15189, доказује, применом строгих поступака, свим интересним странама, укључујући и установе, које пружају услугу здравствене заштите, техничка компетентност лабораторија чиме оне добијају међународно признање
• акредитоване медицинске лабораторије могу да докажу упоредивост, поузданост и еквивалентност резултата мерења на међународном нивоу кроз употребу одговарајућих референтних материјала и метода чиме се побољшава квалитет здравствене заштите пацијената
• сертификација, од стране акредитованих сертификационих тела, у складу са захтевима стандарда ISO/IEC 27001 (менаџмент безбедношћу информација) улива пацијентима поверење у рад установа које поседују личне податке пацијената - што је од суштинског значаја за пружање здравствене и социјалне заштите
• акредитована контролна тела у области социјалне заштите подижу стандарде због чега клијенти и јавност могу имати поверења да су установе, које пружају ове услуге, биле предмет провере од стране контролних тела у области социјалне заштите као што су: деменција, проблеми са учењем, нега пацијената, ментално здравље и кућно лечење, као и да акредитована контролна тела пружају своје услуге у складу са строгим захтевима стандарда.
Све је већи број студија случаја, независних истраживања и информација, које су сакупљене из целог света, којима се доказује вредност акредитације у области здравствене и социјалне заштите, а исте су доступне на вебсајту publicsectorassurance.org (овај вебсајт су заједнички израдиле међународне организације ISO, ILAC, IAF, IIOC и IEC како би помогле јавном сектору да сазна које су предности спровођења оцењивања усаглашености).
Са ширењем глобалних тржишта, посебно када је реч о медицинским средствима, систем мултилатералних споразума IAF-а (IAF MLA) и ILAC-а (ILAC MRA) помаже свим пацијентима, законодавцима и другим интересним странама да разумеју начин постизања компетентности установа, које пружају здравствену и социјалну заштиту, а које су акредитоване или сертификоване од стране акредитованих сертификационих тела. Без обзира где се налазе, ове установе, које су укључене у систем IAF MLA и ILAC MRA споразума, показују посвећеност постизању врхунских резултата и безбедности што је од суштинског значаја за здравствену и социјалну заштиту.
Поред тога што овај систем гарантује безбедност, он омогућава и ефикасност у раду. Потврђена и верификована еквивалентност, која се добија кроз системе MLA и MRA споразума признатих на глобалном нивоу, омогућава установама, које пружају здравствену и социјалну заштиту, да, у поступку добијања одобрења од законодаваца и током прекограничних активности, користе услуге произвођача и добављача који су већ једном испитали производе како испитивање не би морало да се врши више пута.
Поверење у квалитет пружене здравствене и социјалне заштите је, можда и више него код других услуга, од суштинске важности за оне који ове услуге користе, али и за оне који доносе прописе у овој области. Акредитација лабораторија, контролних и сертификационих тела улива поверење пацијентима и свим интересним странама. Применом стандардизације, законских поступака и акредитације се постиже адекватан ниво квалитета и ефикасности система здравствене и социјалне заштите и то захваљујући примени одговарајућих ресурса из целог света.
Главни догађаји, медијске кампање, као и радионице и семинари ће се дешавати упоредо са прославом Међународног дана акредитације у преко 90 земаља како би јавност била упозната са значајем акредитације када је реч о пружању здравствене и социјалне заштите. Уколико желите да сазнате нешто више, молимо вас да контактирате своје акредитационо тело.
Све детаљније информације потражите на http://ilac.org/, a брошуру, израђену у част прославе Међународног дана акредитације 2015, можете преузети на http://ilac.org/media-centre/world-accreditation-day/.